Dlaczego obuwie Air Jordan jest takie drogie?

Air Jordany to jedna z najbardziej znanych marek obuwia w historii. Firma Nike zrewolucjonizowała branżę sportową za sprawą Michaela Jordana, znanego koszykarza.

Materiały

Air Jordan potrzebuje dużo więcej materiałów niż inne buty, jeśli chodzi o produkcję. Tak było zwłaszcza w przypadku wprowadzenia oryginalnych modeli Air Jordan.

Jordany mają w swojej konstrukcji znacznie więcej materiałów niż inne buty. W rezultacie but jest większy i ma więcej amortyzacji niż inne buty. Te materiały wysokiej klasy sądrogie. Pochodzą one z niewielkiej liczby źródeł i wymagają dodatkowej obróbki.

Wykonanie rzeczy z materiałów wysokiej jakości zajmuje więcej czasu i pieniędzy niż wykonanie produktów z materiałów niskiej jakości. Ponieważ Air Jordan szeroko korzysta z tych materiałów, cena buta wzrasta. Aby odzyskać koszty produkcji butów, Nike musi stosować ceny premium. Ze względu na wysokiej jakości materiały użyte do ich produkcji, Air Jordany są drogie.

Niska podaż

Jordany są produkowane z limitowanej ilości, co jest jednym z powodów, dla których ludzie tak bardzo chcą je mieć. Produkowana jest tylko niewielka ilość konkretnych wersji butów Nike. Poznaj innych popularnych producentów obuwia premium tutaj.

Stale jest na nie duże zapotrzebowanie, jednak podaż nigdy nie wzrasta tak, aby nadążyć za popytem. Ten sposób myślenia napędza koszt Jordanów. Mogą podnieść cenę, bo jest duży popyt, ale tylko nieliczni mogą zdobyć buty.

Istnieje naturalne pragnienie, aby kupić deficytowy produkt ze względu na jego rzadkość. Konsument może twierdzić, że posiada coś, czego nie ma wiele innych jednostek. Klienci, którzy kupują Air Jordans, robią to z zamiarem doświadczenia, jak to jest być właścicielem rzadkiego przedmiotu. Wysoki koszt Air Jordanów jest wynikiem strategii Nike polegającej na ograniczonej dostępności.

Luksus

Luksus i Air Jordan idą w parze. Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości są one uznawane za obuwie designerskie.

Nie są to masowo produkowane, gotowe buty. Każde wydanie jest wynikiem szeroko zakrojonych prac inżynierskich i przemyśleń. Każde wydanie jest inne od następnego. Niektórzy klienci zlecają nawet wykonanie butów specjalnie dla nich. Oczywiście, staje się to droższym procesem, ponieważ szczególną uwagę zwraca się na inżynierię i szczegóły.

Nike współpracuje z jednymi z najlepszych inżynierów i projektantów obuwia w branży, aby stworzyć swoje obuwie. Wśród nich jest również Michael Jordan. Koszt buta jest przez to zwiększony. Mogą pobierać ceny premium i ujdzie im to na sucho, ponieważ reklamują się jako producenci obuwie z wyższej półki. Konsumenci przewidują, że wszystko, co postrzegają jako luksusowe, będzie drogie.