Upcykling ubrań – co to i jak zacząć

Upcykling (po angielsku „upcycling”) to nowa, modna forma recyklingu, w której stare rzeczy przekształca się w coś lepszego. Być może już go nieświadomie praktykujesz. Jeśli nie, najwyższy czas zacząć!


Zamiast wyrzucać stare ubrania, postaraj się je ulepszyć. Nie mówimy tu o rzeczach, które wciąż nadają się do noszenia, ale o takich z plamami, przedarciami i dziurami. Dla dziurawej skarpetki lub wytartych dżinsów wciąż znajdzie się wiele zastosowań. Upcycling oznacza, że dana rzecz wciąż może nam posłużyć. Nawet jeśli nie jako ubranie, to jako element dekoracyjny lub przedmiot codziennego użytku.
Przede wszystkim warto zachować wszystkie guziki, zatrzaski, tasiemki i gumki, które mogą przydać się do wciąż noszonych przez nas części garderoby. Jeśli podarta koszula ma piękne guziki, możesz przyszyć je do innej lub do żakietu. Nie pozwól, by się zmarnowały!
Następnie wytnij jak największe obszary czystej tkaniny bez zniszczeń. Teraz możesz uszyć z tego darmowego materiału kapę, pled, poszewki, maskotki, pacynki, zasłonki lub ubrania dla dzieci. Denim z dżinsów jest wyjątkowo wytrzymały i może być używany do tworzenia nie tylko ubrań, ale i pledów. Warto też rozważyć stworzenie torby na zakupy typu shopper bag, czyli swojskiej szoperki.


Chociaż do szycia bardziej skomplikowanych projektów przyda się maszyna do szycia, wiele projektów zrealizujesz bez problemu ręcznie. Stary sweter wełniany w nieciekawy wzór możesz spruć i zyskaną wełnę wykorzystać do wydziergania nowego. A jeśli to za duże wyzwanie, możesz zacząć od szalika i czapki. W ten sposób upcykling zachęci Cię do zyskania nowych umiejętności, a nawet nowego hobby.
Według ideologii zero waste powinniśmy dążyć do powtórnego wykorzystania każdego przedmiotu, zanim go wyrzucimy. Przy ubraniach sprawa jest prosta – materiały, z których są wykonane często wciąż nadają się do użytku. Pomimo to wiele z nich kończy w kontenerach na śmieci. To błąd! Bądź kreatywny i zaprojektuj z nich nowe rzeczy.


Małe i proste przedmioty, które wykonasz ze starych ubrań to materiałowe chustki do nosa, ściereczki kuchenne, torby, poszewki na poduszki i maseczki ochronne. Warto zachęcić innych domowników, by też postarali się coś uszyć. Możesz też tworzyć w ten sposób prezenty dla członków rodziny i przyjaciół. Przez własnoręczne wykonanie zyskają na wartości w ich oczach.
Dzięki upcyklingowi możesz stworzyć naprawdę wiele rzeczy za prawie żadne pieniądze. Nie tylko wspomożesz swój domowy budżet, ale także utrzymasz ubrania z dala od wysypisk śmieci, gdzie zanieczyszczałyby naszą planetę. Z powodu zjawiska, jakim jest tak zwana „fast fashion” („szybka moda” – tanie, szybko dostępne ubrania), nasz rynek zalewany jest towarami kiepskiej jakości, które szybko wychodzą z mody lub się defasonują.

Dlatego warto przede wszystkim kupować mniej tego typu produktów i inwestować w odzież dobrej jakości. Jeśli już jednak masz w domu stertę tanich i zużytych ciuchów, których już nigdy nie założysz, lepiej daj im drugie życie i zastosuj upcykling w praktyce.

One thought on “Upcykling ubrań – co to i jak zacząć

  1. Jeśli ubranie jest za małe to zbytnio nie ulepszymy ubrań, ale jestem zdania, że małą dziurkę i podobne uszkodzenia powinno się naprawiać, zamiast wyrzucać ubrania.

Comments are closed.